Plexi (PMMA)

Shinkolite - Akrylon - Perspex

Shinkolite

...je hĺbkovo metalizovaný, veĺmi stály akrylát (plexisklo), ktorý sa ľahko obrába, má dlhú životnosť aj v exteriéri a jeho povrch je chránený fóliou proti škrabnutiu. Zo skúseností zahraničného partnera tento materiál, vďaka svojmu exkluzívnemu vzhľadu, ktorý netreba dlhodobo ošetrovať, postupne vytláča mosadz pri exteriérových aplikáciách. Výborne sa gravíruje !
Rozmer:122 x 61 cm (niekedy výrobca dodávať dosky neobrezané v rozmere 138 x 61) Hrúbka: 3 mm
Farebnosť: zlatá, strieborná
Poz1: Pri väčšom rozmere je nutné kontrolovať kraj na homogénnosť pigmentu
Poz2: Obidve strany sú fóliované, dosky sú použiteľné aj na špeciálne aplikácie vyžadujúce gravírovanie z obidvoch strán.Akrylon

Plexi vyrábané na Slovensku. Od sprivatizovania podniku zahraničným subjektom už len extrúdované. Fóliou sú chránené obidve strany. Výborne sa ohýba, tvárni, má dobrú presnosť v hrúbke (extrúdované), zle sa frézuje, píli - zapeká. Je nutné dávať zvýšený pozor aj pri vŕtaní, lepení, ľahko praskne. Problémy sú aj pri zalešťovaní hrán plameňom. Pri prehriatí tvorí bubliny. Tieto vlastnosti sú dané extrúdovanou výrobou plexiskla.
Rozmer:100 x 50 cm (resp. 150 x 100 cm)
Hrúbka: 2mm,3 mm (iné na obj.)
Farebnosť: číre, bielePerspex

Plexi vyrábané v ICI, Anglia. Vyrába sa extrúdované aj liate. Pre extrúdované platia detto tie isté vlastnosti ako pre Akrylon (viď vyššie). Liaty Perspex má prakticky opačné vlastnosti, horšie sa ohýba, má široké tolerancie v hrúbke (bežne aj 10%), ale na druhej strane sa výborne frézuje, píli aj pri veľkých hrúbkach, hrany sa dajú bez problémov zaleštiť plameňom. Obidve strany sú chránené fóliou a podľa výrobcu by mala byť stálosť v exteriéri viac ako desať rokov.
Rozmer:100 x 50 cm (resp. 150 x 100 cm)
Hrúbka: 3 mm (iné na obj.)
Farebnosť: číre, biele, farebné